Zmiany w dowodzie
Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawierać będzie wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.
Podpis jest zamieszczany w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia.
Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu.
Od kogo nie pobiera się odcisków palców
Odciski palców nie są pobierane od:
- dzieci poniżej 12 roku życia;
- osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Jeżeli pobranie odcisków jest tylko chwilowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców – ważny 12 miesięcy.
Odciski są automatycznie usuwane z Rejestru Dowodów Osobistych:
- w momencie odebrania dowodu przez osobę;
- gdy osoba nie odebrała dowodu w ciągu 90 dni od daty wydanie (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie).
Zgodnie z art. 26 ustawy o dowodach osobistych, od dnia 7 listopada będzie możliwość przyjęcia wniosku w miejscu pobytu osoby. O niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia organ gminy, który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku, zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.
Organem gminy uprawnionym do przyjęcia, poza urzędem, wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie jeden organ gminy będącej siedzibą władz powiatu lub organ miasta na prawach powiatu, na terenie którego przebywa osoba. W przypadku mieszkańców Gminy Pionki, organem właściwym będzie Referat Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Radomiu, przy ul.Moniuszki 9. tel. 48 362-06-64
Właściwość ta dotyczy także odbioru dowodu osobistego wraz z jego aktywacją oraz samej aktywacji odebranego wcześniej dowodu osobistego. Wnioskodawca, powiadamiając organ gminy (w Radomiu) o potrzebie przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego albo odbioru dowodu osobistego wraz z jego aktywacją albo samej aktywacji dowodu osobistego w miejscu pobytu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu, zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 ust. 1, musi uprawdopodobnić tę potrzebę.
Inne zmiany w dowodach osobistych
-
podpis osobisty - we wniosku pojawi się ramka na złożenie własnoręcznego podpisu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego (która ukończyła 12. rok życia). To nie musi być podpis czytelny, ale nie może on dotykać i przecinać linii ramki;
-
miejsce urodzenia - w dowodzie osobistym wpisywane będzie miejsce urodzenia w brzmieniu obowiązującym w dniu złożenia wniosku (art. 12 ust. 2).
Okres ważności dowodów
Okres ważności nowych dowodów osobistych:
- 10 lat – dla osób od 12 roku życia;
- 5 lat – dla osób do 12 roku życia;
- 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.
1. Do wniosku o wydanie dowodu osobistego załącza się kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego.
2. Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego.
3. Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
4. Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy.
5. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny, a osoba ta przedłoży zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w RP zgodnie z właściwymi dla nich przepisami.
6. Osoba może także załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub zaistniałego wypadku.
7. Osoba na fotografii jest przedstawiona bez okularów z ciemnymi szkłami.
8. Osoba z wadą narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, o ile osoba ta przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
9.Osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także osoba, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii określonych w ust. 3, może załączyć fotografię niespełniającą tych wymogów.
10. Fotografia osoby do 5. roku życia może nie spełniać wymogów w zakresie wizerunku określonych w ust. 3.
Składanie wniosku o dowód osobisty będzie odbywać się:
-
w urzędzie gminy – wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba osobiście posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z art. 27 ustawy o dowodach osobistych złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 5 roku życia;
-
w miejscu pobytu osoby - poprzez mobilną stację urzędnika w wyjątkowych przypadkach określonych w art. 26 ustawy o dowodach osobistych – Referat Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul.Moniuszki 9;
-
przez Internet - możliwe tylko dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się:
- osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę;
-
dla osób do 12. roku życia wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć na piśmie utrwalonym lub w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek dla osoby bez pełnej zdolności do czynności prawnych
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek o wydanie dowodu osobistego składa rodzic, opiekun lub kurator.
Odbiór dowodu osobistego
- Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek o wydanie dowodu osobistego;
- Dowód osobisty osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera rodzic albo opiekun;
- Dowód osobisty osoby posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator.
Dowód osobisty może również odebrać rodzic, który nie składał wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem osoby, która:
- nie ukończyła 5. roku życia;
- ukończyła 5. rok życia i nie ukończyła 12. roku życia, jeżeli osoba ta była obecna przy składaniu wniosku w siedzibie organu gminy.
Kto odbiera dowód osobisty?
- Osoba mająca pełną zdolność do czynności do czynności prawnych – posiadacz;
- Osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych – rodzic lub opiekun;
- Osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych – posiadacz, rodzic lub kurator
Odbiór dowodu osobistego przez pełnomocnika
Odbioru dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik, składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności, w przypadku gdy:
- wniosek o wydanie dowodu osobistego został złożony w trybie art. 26 ust. 1 ustawy o dowodach osobistych;
- osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego powiadomi organ gminy o niemożności osobistego odebrania dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, która powstała po dniu złożenia tego wniosku.
Ważne
Zgodnie z opinią MSWIA odbiór dowodu osobistego przez pełnomocnika może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a Pełnomocnik, powinien taki fakt co najmniej uprawdopodobnić i powinien wystąpić po dacie złożenia wniosku, a zatem wnioskodawca nie mógł żądać przyjęcia wniosku w domu.
„Inna niedająca pokonać się przeszkoda” - opinia MSWIA
- Za „inną niedającą się pokonać przeszkodę” nie można uznać pobytu wnioskodawcy poza granicami Polski, np. w celach zarobkowych;
-
Udokumentowanie okoliczności potwierdzających zaistnienie choroby, niepełnosprawności, złego stanu zdrowia wynikającego z podeszłego wieku lub braku sił, obiektywne trudności w możliwości zgłoszenia się po dowód (przeszkody żywiołowe, powódź, przebywanie w zakładzie karnym), kwarantanna lub innej niedającej się pokonać przeszkody, uzasadniających odbiór przez pełnomocnika dowodu osobistego.
Okoliczności te, jak również data ich powstania, powinny zostać przynajmniej uprawdopodobnione, np. poprzez okazanie do wglądu dokumentu medycznego wskazującego na chorobę lub niepełnosprawność, np. zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o niepełnosprawności.
Posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości
MSWiA zwraca uwagę na treść art. 275 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.
Odbiór dowodu –anulowanie starego dowodu
Przy odbiorze dowodu osobistego przedkłada się dowód osobisty posiadany przez osobę, której wydano nowy dowód osobisty.
Organ gminy dokonuje fizycznego anulowania przedłożonego dowodu osobistego, o którym mowa w ust. 1, polegającego na uszkodzeniu dokumentu wraz z jego warstwą elektroniczną i zwraca anulowany dowód osobisty dotychczasowemu posiadaczowi tego dokumentu, jeżeli osoba ta wyraża wolę zachowania anulowanego dokumentu.
wzór nowego dowodu osobistego od 07.11.2021 r.:
pobierz -wniosek o wydanie dowodu osobistego
Zapoznaj się z informacjami na temat E-Dowód -pobierz
Wszelkich informacji na temat dowodów osobistych udziela Małgorzata Kustra - Inspektor w pokoju Nr 1 Urzędu Gminy Pionki.
Sprawy Meldunkowe- Informacje
Zameldowanie na pobyt stały
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2411)
• Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 21.12.2018 r. w sprawie trybu rejestracji danych w rejestrze PESEL oraz rejestrach mieszkańców ( Dz. U. z 2018 r. poz. 2484 z późn. zm. )
• Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923)
• Ustawa z dnia 17.02.2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670 z póź. zm.)
Uwagi:
Obywatel polski przebywający na terytorium RP jest obowiązany zameldować sie w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Obywatel polski dokonuje zameldowania na pobyt stały lub czasowy w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport.
Obowiązku meldunkowego można dopełnić w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru. Należy dołączyć do formularza dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania - odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu, obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu tego właściciela lub podmiotu, a w razie niemożności ich uzyskania odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów.
Zameldowania w miejscu pobytu stałego można dokonać przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu osobie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.
Wymagane dokumenty:
• Wypełniony formularz „zgłoszenie pobytu stałego”
• Do wglądu:
- dowód osobisty lub paszport osoby meldującej się
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu
- pełnomocnictwo oraz dowód osobisty pełnomocnika jeżeli reprezentuje on osobę, która chce dokonać zameldowania
- przy zameldowaniu na pobyt stały osoba zgłaszająca przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
- w przypadku nowo wybudowanego budynku, do zameldowania należy przedstawić zaświadczenie o nadaniu numeru porządkowego budynku ( Wydział Geodezji ).
• Za osobę nie posiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Zameldowanie na pobyt czasowy
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2411)
• Ustawa z dnia 14.07.2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin ( Dz. U. z 2021 r. poz. 1697)
• Ustawa z 17.02.2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670 z poźn.zm.)
• Ustawa z dnia 16.11.2006 r o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923)
Wymagane dokumenty:
• Wypełniony formularz „zgłoszenie pobytu czasowego” – druk dostępny na miejscu,
• Do wglądu:
- dowód osobisty osoby meldującej się
(w przypadku cudzoziemców – aktualny paszport, dokument podróży, zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się, decyzja o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany lub o nadaniu statusu uchodźcy w RP, dla obywatela UE – dowód osobisty lub paszport).
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu
- pełnomocnictwo (w oryginale) oraz dowód osobisty pełnomocnika jeżeli reprezentuje on osobę, która chce dokonać zameldowania
- przy zameldowaniu osoba zgłaszająca przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II Księgi Wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
Cudzoziemcy:
1. Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu ( EFTA ) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca
2. Członek rodziny cudzoziemca, (o którym mowa w pkt. 1) nie będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego ( EFTA ) lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30 dniu od dnia przybycia do tego miejsca.
3. Cudzoziemiec nie wymieniony w pkt. 1 i 2 przebywający na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, chyba że ich pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie przekracza 30 dni.
4. Cudzoziemiec, o którym mowa w pkt. 1 dokonujący zameldowania na pobyt czasowy przedstawia ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo, a cudzoziemiec, o którym mowa w pkt. 2 dokonujący zameldowania na pobyt czasowy przedstawia ważny dokument podróży oraz ważną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej lub ważną kartę pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej, gdy brak takiej możliwości - przedstawia inny dokument potwierdzający, że jest on członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej.
Uwagi:
Obywatel polski przebywający na terytorium RP jest obowiązany zameldować sie w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Obywatel polski dokonuje zameldowania na pobyt stały lub czasowy w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport.
Obowiązku meldunkowego można dopełnić w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru. Należy dołączyć do formularza dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania - odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu, obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu tego właściciela lub podmiotu, a wrazie niemożności ich uzyskania odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów.
Zameldowania w miejscu pobytu czasowego można dokonać przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
Organ dokonujący zameldowania na pobyt czasowy, wydaje osobie na jej wniosek zaświadczenie na pobyt czasowy - płatne 17 zł poza zwolnieniami ustawowymi na podstawie art. 2 ustawy o opłacie skarbowej.
Wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.)
• Kodeks Postępowania Administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
• Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz.1923)
Wymagane dokumenty:
• Postępowanie o wymeldowanie jest wszczynane na wniosek strony (niezbędne jest wykazanie się tytułem prawnym do lokalu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu) lub z urzędu.
Opłaty:
• Opłata skarbowa w wysokości 10 zł. (można uiścić na miejscu)
Termin załatwienia sprawy:
• Dla sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego – 1 miesiąc,
• Dla sprawy szczególnie skomplikowanej – 2 miesiące.
Forma załatwienia sprawy:
• Decyzja administracyjna
Tryb odwoławczy:
• Od decyzji przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem Wójta Gminy Pionki szczegółowe pouczenie o terminie i trybie złożenia odwołania zawiera każda wydana decyzja
Uwagi:
• Wymeldowanie decyzją administracyjną (art. 35 ustawy o ewidencji ludności) uzależnione jest od spełnienia przesłanki opuszczenia miejsca pobytu stałego i nie dopełnienia obowiązku wymeldowania się,
• Postępowanie dowodowe winno wykazać, iż osoba, która ma być wymeldowana z lokalu nie zamieszkuje w nim,
• W przypadku stwierdzenia, że została spełniona w/w przesłanka wydana zostaje decyzja orzekająca wymeldowanie.
Wymeldowanie z pobytu stałego
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 519 z późn. zm.)
• Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2411)
• Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie trybu rejestracji danych w rejestrze PESEL oraz rejestrach mieszkańców i rejestrach zamieszkania cudzoziemców ( Dz. U. z 2018 r. poz. 2484 z późn. zm. )
• Ustawa z 17.02.2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670 z późn.zm.)
Wymagane dokumenty:
• Wypełniony formularz „zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego”
• Do wglądu:
- dowód osobisty lub paszport osoby wymeldowującej się,
- pełnomocnictwo oraz dowód osobisty pełnomocnika, jeżeli reprezentuje on osobę, która chce dokonać wymeldowania
Uwagi:
• Wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego można dokonać podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu, wskazując adres dotychczasowego miejsca pobytu, z którego ma nastąpić wymeldowanie.
• Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego może dokonać wymeldowania:
• 1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport lub
• 2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru.
Powyższe zasady dotyczą również cudzoziemców po okazaniu ważnego dokumentu podróży lub ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość i obywatelstwo lub kartę pobytu.
Obowiązku meldunkowego mozna dopełnić przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu lub paszportu.
Wymeldowanie z pobytu czasowego
Podstawa prawna:
• Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.)
• Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2411)
• Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 21grudnia 2018 r. w sprawie trybu rejestracji danych w rejestrze PESEL oraz rejestrach mieszkańców i rejestrach zamieszkania cudzoziemców ( Dz. U. z 2018 r. poz. 2484 z późn. zm. )
• Ustawa z 17.02.2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670 z późn. zm.)
Wymagane dokumenty:
• Wypełniony formularz „zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego” (druki dostępne na miejscu)
• Do wglądu:
- dowód osobisty osoby wymeldowującej się,
- pełnomocnictwo oraz dowód osobisty pełnomocnika, jeżeli reprezentuje on osobę, która chce dokonać wymeldowania:
* cudzoziemcy aktualny paszport
Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu czasowego:
1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu czasowego przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport
2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru
Powyższe zasady dotyczą również cudzoziemców.
Udostępnianie danych z rejestru Pesel oraz rejestru mieszkańców
Podstawa prawna:
• Art. 46 i art. 53 ustawy z dnia 24.09.2010 roku o ewidencji ludności ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.)
• Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku ( t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1781)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 roku w sprawie opłat za udostępnienie danych z rejestrów mieszkańców oraz rejestru PESEL (Dz. U. z 2017 r. poz. 2482)
• Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 26 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z rejestru mieszkańców i rejestru PESEL oraz trybu uzyskiwania zgody na udostępnienie danych po wykazaniu interesu faktycznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1212)
Dane mogą być udostępnione:
• Osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą w tym interes prawny;
• Jednostkom organizacyjnym, w celach badawczych, statystycznych, badania opinii publicznej, jeżeli po wykorzystaniu dane te zostaną poddane takiej modyfikacji, która nie pozwoli ustalić tożsamości osób, których dane dotyczą;
• Innym osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą interes faktyczny w otrzymaniu danych, pod warunkiem uzyskania zgody osób, których dane dotyczą.
Wymagane dokumenty:
• Wypełniony wniosek o udostępnienie danych z rejestru Pesel, rejestrów mieszkańców oraz rejestrów zamieszkania cudzoziemców. (druk w załączeniu)
• Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (do wglądu)
• Dowód dokonania opłaty od osób, jednostek organizacyjnych i podmiotów mających obowiązek uiszczenia opłaty
• Dokument, z którego wynika obowiązek wskazania danych osoby (okazanie do wglądu oryginału dokumentu świadczącego o interesie prawnym np. zobowiązanie sądu do przedstawienia adresu i dołączenie jego kserokopii do wniosku, postanowienia i decyzje innych organów, kopie umów).
Opłata:
• Opłata ustawowa za jednostkową informację w wysokości 31 zł (słownie: trzydzieści jeden złotych)
Tryb odwoławczy:
• Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem Wójta Gminy Pionki w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Wszelkich informacji na temat spraw meldunkowych udziela Kamila Jelińska - Inspektor w pokoju Nr 1 Urzędu Gminy Pionki.
Formularze zgłoszenia:
WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DANYCH JEDNOSTKOWYCH Z REJESTRU MIESZKAŃCÓW ORAZ REJESTRU PESEL